Lübeck – den härliga gamla hansestaden

Detta inlägg har blivit läst 2704 Gånger!

Hansestaden Lûbeck

Hansestaden Lûbeck

En tripp till den forna Hansestaden Lübeck är aldrig fel. Här finns det mesta man kan önska sig. Du kan välja att titta på staden alla vackra byggnader, såväl profana som sakrala, de flesta uppförda i det berömda nordtyska röda teglet. Eller så njuter du av god mat på någon av alla de trevliga restauranger som finns, eller kanske bara slinker in på något ställe och klämmer en tysk öl.

Denna nordtyska stad skapades 1143, då något längre norröver. Staden har under alla år haft olika styren, danska, svenska och tyska. Men man har haft egna privilegiet som fri riksstad från 1204 och fram till 1937. Då tog det tyska riket över bestämmanderätten i staden. Handelsförbundet Hansan har haft en stor betydelse för Lübeck och man var den ledande staden inom förbundet under 1300-talet. Staden heter officiellt Hansestad Lübeck.

Restauranger

Restauranger jag gillar är i första hand Kartoffel-Keller som ligger i gamla stan. Ett gammalt potatislager som man har byggt om till en alldeles underbar restaurang. Potatis är huvudingrediens, så lägger man till en köttbit eller fisk. I många fall serveras maten i en stekpanna, varm och go.

På andra sidan innerstaden ligger Kartoffelspeicher. Här finns lite av varje, men mycket skapat utifrån potatisen.

Som jag skrev inledningsvis, så kan du bara vandra runt i gamla stan och titta på alla härliga byggnader. Gamla stan är sedan 1987 upptagen på UNESCOs världsarvslista. Bara det gör att ett besök är värt sin tid.

Lübeck - Hansestaden vid vattnet

Lübeck – Hansestaden vid vattnet

Det finns många möjligheter att ta sig till Lübeck. Sassnitz (Ca 2,5 Timmar), Rostock (drygt en timme), Puttgarden (Ca 1 timme) och slutligen från Helsingör tar det knappt fem timmar och du kör över Fyn.

Boende

Boende finns det en hel del. Mitt förslag är att ni bor utanför gamla stan. Det är ofta enklare med parkeringar. Man får köra i Gamla stan, men du vet ju hur trångt det är i de tyska hansestäderna. Oavsett vilket hotell eller boende du väljer, så tillkommer en stadsskatt på 1,4€ per dygn och person. Det är hotellet som ska ta ut den avgiften.

Tre hotell kan jag rekommendera. Alla tre hotellen har en prisklass på omkring 850 kronor per natt i dubbelrum.

Det första Hotel zur alten Stadtmauer, ligger i gamla stan. Här får du en trevlig frukostbuffé. Tillkommer är parkeringen med 6€ per dygn.

Det andra hotellet är Hotel Lindenhof. Även här får du frukost. Hotellet ligger några meter utanför innerstaden, perfekt promenadavstånd. Parkeringen kostar 12€ per dygn.

Det tredje hotellet är Park Hotel Am Lindenplatz. Frukost ingår. Parkeringsavgiften uppger man inte. Men det finns både garage och gatuparkering.

Så, då är allt klart. Packa in er i bilen och ta den lilla turen till Lübeck, staden där du kan njuta året om.

I Lübeck finns det många byggnader med det berömda tyska röda teglet.

I Lübeck finns det många byggnader med det berömda tyska röda teglet.